V Hanušovciach rozdelila vláda jeden milión eur, v okrese Trebišov sa podarilo znížiť počet dlhodobo nezamestnaných

Od mája minulého roka bolo v okrese Trebišov s podporou financií z vládneho akčného plánu vytvorených 1 262 nových pracovných miest a počet dlhodobo nezamestnaných sa podarilo znížiť o päťdesiat percent. Konštatovala to vláda na májovom výjazdovom rokovaní v Trebišove, ministri zároveň počas zasadnutia na východnom Slovensku rozdelili v rámci akčného plánu rozvoja okresu Vranov nad Topľou jeden milión eur.

Miera nezamestnanosti v Trebišovskom okrese oproti minulému roku klesla o 1,2 percentuálneho bodu na 11,5 percenta, čím už okres rok pred skončením akčného plánu prekročil predpokladanú cieľovú mieru nezamestnanosti stanovenú v roku 2016 na 14 percent. Kabinet zároveň vyčlenil dotáciu pre samosprávy a organizácie v okrese presahujúcu 1,2 milióna eur.

 „Akčný plán mal ambíciu vytvoriť viac ako 1 500 pracovných miest. V súčasnosti je v okrese Trebišov vytvorených viac ako 2 700 nových pracovných miest, čiže aj tento parameter sa podarilo naplniť a je perspektíva, že sem prídu noví investori,“ uviedol po rokovaní vlády jej podpredseda Richard Raši. Akčný plán okresu Trebišov ministri schválili v roku 2016 s predpokladaným rozpočtom 92,6 milióna eur.

Vláda ako tradične na výjazdových rokovaniach aj v Trebišove vyčlenila dotáciu pre samosprávy a organizácie v okrese. Na 73 projektov rozdelila viac ako 1,2 milióna eur. Mesto Trebišov získalo na zateplenie a revitalizáciu kultúrneho strediska príspevok 200 tisíc eur. Z ďalších podporených projektov pôjde 90 tisíc na rekonštrukciu a modernizáciu domu smútku v Čiernej nad Tisou a 34 tisíc na rekonštrukciu Klubu dôchodcov v Sečovciach.

Do pôvodného zoznamu priamo na zasadnutí pribudla dotácia 130 tisíc eur na dokončenie infraštruktúry štadióna v Trebišove, 100 tisíc eur na rekonštrukciu miestnych komunikácii v Kráľovskom Chlmci a 20 tisíc pre sociálny podnik v obci Veľaty.

Akčný plán rozvoja okresu Vranov nad Topľou vláda schválila 30. augusta 2016 a do roku 2020 by výška príspevku mala predstavovať 4,9 milióna eur. „V tomto okrese je už zazmluvnených viac ako 90 miliónov eur. Čo sa týka regionálneho príspevku, má schválené žiadosti v objeme troch miliónov eur,“ informoval po rokovaní vlády v obci Hanušovce nad Topľou (okr. Vranov nad Topľou) Richard Raši.

Na rekonštrukciu materskej školy na sídlisku Okulka vo Vranove vláda vyčlenila 90-tisíc eur. Z ďalších podporených projektov pôjde 70-tisíc eur na rekonštrukciu stolnotenisovej haly vo Vranove a 67-tisíc na rekonštrukciu Domu smútku v Hanušovciach. Obec Bystré na rekonštrukciu domu služieb dostala 53-tisíc eur. Príspevok pre okres ešte priamo na rokovaní ministri navýšili a schválili ďalšie štyri projekty – 50-tisíc eur na vybavenie Zdravotného strediska, 30-tisíc na obnovu Grófskeho parku a 80-tisíc na mobilnú ľadovú plochu pre mesto Hanušovce. Vranovu schválili ďalších 100-tisíc eur na atletický ovál, ktorý bude pri základnej škole.

Miera nezamestnanosti v okrese predstavovala v roku 2016 viac ako 18 percent, momentálne je na úrovni 13 percent a len za posledný rok pribudlo v okrese 980 nových pracovných miest. Cieľom akčného plánu je stlačiť mieru nezamestnanosti v okrese pod 12 percent.

ZDROJ: SITA

Fotogaléria