Na rozvoj okresu Veľký Krtíš vláda schválila viac ako 1800-tisíc eur

Sumu viac ako 800-tisíc eur schválila vláda pod vedením Petra Pellegriniho na regionálnu pomoc pre projekty v okrese Veľký Krtíš. Najväčšia časť –  500-tisíc eur, pôjde nemocnici vo Veľkom Krtíši na zakúpenie CT prístroja, ktorý budú využívať obyvatelia celého okresu. Kabinet o tom rozhodol na výjazdovom rokovaní vo Veľkom Krtíši vo štvrtok 20. novembra 2019.

Vláda schválila navýšenie dotácie pre mesto aj na rekonštrukciu krytej plavárne. Ako spresnil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, spolu vo výške 200-tisíc eur a ďalších 100-tisíc eur poputuje na obnovu tamojšieho kultúrneho domu. Menšia podpora má smerovať aj na vybudovanie detského ihriska na sídlisku vo Veľkom Krtíši a na rekonštrukciu a premiestnenie súsošia Nový život. Obec Slovenské Ďarmoty, kde sa konalo výjazdové rokovanie vlády, dostane 100-tisíc eur na rekonštrukciu a dobudovanie športovej infraštruktúry. „Pôvodne vyčlenená pomoc vo výške viac ako jeden milión eur smeruje na podporu 72 projektov miest, obcí, cirkví a neziskových organizácií v okrese Veľký Krtíš, povedal vicepremiér.

Nezamestnanosť vo veľkom Krtíši rapídne klesla na 5,7 percenta

Celkovo 1311 nových pracovných miest sa podarilo vytvoriť v okrese za posledné tri roky od spustenia akčného plánu jeho rozvoja. Informovali o tom predstavitelia vlády SR s tým, že pôvodný plán rátal len s 822 miestami. „Okres Veľký Krtíš hodnotím ako mimoriadne pozitívny príbeh. V čase, keď sa schvaľoval akčný plán, bola miera nezamestnanosti 14,4 percenta. Cieľom bolo, aby klesla na 10,6 percenta do roku 2020. Faktom je, že klesla k dnešnému dňu na 5,7 percenta,“ zdôraznil podpredseda vlády Richard Raši. Spomenul tiež, že len za posledný rok klesla o dve percentá, kým na celom Slovensku to bolo iba o 0,3 percenta.

Podľa primátora Veľkého Krtíša Dalibora Surkoša je aktuálna priaznivá situácia okresu výsledkom pomoci z akčného plánu, ale aj zlepšenia ekonomiky Slovenska i celej Európy. „Aj ku nám prišli firmy, ktoré sú napojené na automobilový priemysel. Zamestnávajú ľudí a otázne už je len to, či tí, ktorí ešte sú na úrade práce, majú chuť pracovať a budeme ich vedieť zamestnať,“ poznamenal primátor.

Zlepšenie ekonomickej situácie okresu sa podľa neho odrazilo aj na cene nehnuteľností vo Veľkom Krtíši, ktoré v porovnaní s minulosťou podstatne stúpli. „Samozrejme, mzda v našom okrese je prispôsobená podmienkam zamestnávateľov, ktorí vedia, na akom území sa nachádzajú,“ podotkol Surkoš. Podľa jeho slov však verí, že sa postupne bude zvyšovať.

Fotogaléria